W programie m.in.:
Prawne podstawy kultury włączania. Wskażemy jakie są płaszczyzny różnorodności, które trzeba lub można uwzględnić?
Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami jako przykład dobrej praktyki w zakresie wspierania różnorodności.
Jak dyrektywy work-life balance o jawności wynagrodzeń wpłyną na równość kobiet i mężczyzn w miejscu pracy?
Podczas warsztatu poznasz:
Reguły wprowadzania zasad różnorodności do organizacji. Dowiesz się co powinno znaleźć się w polityce różnorodności oraz kiedy i jak ją wdrożyć?
Atuty organizacji opartej na różnorodności i inkluzywności.
Udział w warsztacie pozwoli Ci rozpoznać zagrożenia prawne i nie tylko, dla organizacji ignorującej różnorodność i inkluzywność.
Warsztat poprowadzą prawnicy:
Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz, radca prawny, starszy prawnik w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler
Marcin Szlasa-Rokicki, radca prawny, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler
Kancelaria wspiera przedsiębiorców we wszystkich kwestiach prawa HR dot. global mobility&immigration, zatrudnienia i zwolnień, związków zawodowych, sądowych, wynagrodzeń i premii, compliance, ZFŚS, ZUS, restrukturyzacji, zasad motywacyjnych i lojalnościowych, czasu pracy, programów emerytalnych, PPK, PPE, danych osobowych i innych. W Polsce działa w 6 biurach: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Jest także częścią Littler – największej na świecie praktyki prawa pracy, reprezentującej pracodawców. Globalny zasięg Littler to ponad 1700 prawników w 27 krajach, w 90 biurach, na 4 kontynentach.