Pojęcie różnorodności w większości firm jest bardzo mocno zakorzenione w obszarze HR, a wdrażane działania skierowane do obecnych lub przyszłych pracowników. Tymczasem działania z obszaru DEI powinny być zintegrowane z całym systemem zarządzania firmy, wpisane w jej strategię i relacje z wszystkimi jej interesariuszami.

W trakcie naszego webinaru przyjrzeliśmy się znaczeniu pojęć różnorodności i inkluzywności w obszarach marketingu i sprzedaży. Rozmawialiśmy również o „tsunami regulacji” w obszarze ESG i DEI oraz obowiązkach, jakie z nich wynikają dla coraz większej liczby polskich firm.

Naszymi gośćmi byli:

  • Bolesław Rok, profesor zarządzania (sustainability management) w Akademii Leona Koźmińskiego  
  • Monika Rosłoniec, managerka zarządzająca Agencją UNMUTE, skupiającej się na budowaniu dostępnej komunikacji marketingowej i działaniach biznesowych z udziałem osób z niepełnosprawnościami

Prowadząca:

  • Urszula Baranowska – Fundatorka Fundacji Razem dla Różnorodności w Biznesie, Managerka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie komunikacji wizerunkowej i marketingowej, ekspertka w obszarze zrównoważonego rozwoju i ESG

Podczas webinaru dyskutowaliśmy na temat wyzwań, jakie stają przed firmami w związku z redefiniowaniem odpowiedzialności biznesu. Wprawdzie firmy są coraz bardziej świadome swojego wpływu na otoczenie i lubią się tym chwalić, jednak wdrażanie realnych zmian następuje bardzo powoli. Tzw. „game changerem” jest cała seria regulacji zobowiązująca coraz więcej firm do raportowania zagadnień ESG. W 2025 roku już ponad 3000 firm będzie zobowiązanych do przedstawiania raportów, które mają prezentować realnie wdrożone zmiany i wskaźniki wymagane coraz częściej we współpracy z kontraktorami lub przy pozyskiwaniu finansowania. Brak strategii ESG w firmie i niemożność policzenia wskaźników będzie już wkrótce realnie ograniczać rozwój biznesu.

Raportowanie CSR czy ESG dotychczas kojarzyło się głównie z prezentowaniem wpływu na środowisko, regulacjami antykorupcyjnymi czy dotyczącymi etyki biznesu, czy też tworzeniem przyjaznych miejsc pracy dla pracowników. O różnorodności mówiło się praktycznie wyłącznie w kontekście pracowników. Tymczasem firma to nie tylko miejsce pracy. Firma, ze swoimi produktami czy usługami, funkcjonuje w społeczeństwie które szybko się zmienia i oczekuje takich zmian również od tej firmy.

Obszarem podlegającym obecnie intensywnej ewolucji jest obszar inkluzywności i dostępności. W społeczeństwie jest wiele grup wykluczanych, marginalizowanych. Te najbardziej widoczne to osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi. Jednak rodzajów wykluczenia jest bardzo wiele: płeć, wiek, pochodzenie, narodowość, orientacja seksualna, religia i wiele innych. Adresując swoją ofertę do klientów, firmy powinny przeanalizować swoje produkty pod kątem ich dostępności dla wszystkich grup klientów oraz styl komunikacji pod kątem inkluzywnego języka. Jeśli tego nie zrobią, może się okazać, że nie tylko ograniczą sobie grupy docelowe i potencjalną sprzedaż, ale również ucierpi ich wizerunek.

Wiele czasu podczas webinaru poświęciliśmy wprowadzeniu Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA) i jego implikacji dla firm. Ustawa wdrażająca EAA jest obecnie procedowana w polskim parlamencie. Zobowiązuje ona podmioty biznesowe, czyli firmy, do zapewnienia dostępnej komunikacji, dostępnych produktów i dostępnych usług. Na początku dotyczy to tylko wybranych grup produktowych i większych firm, jednak w praktyce regulacja obejmie dużą część rynku, m.in. sektor finansowy, bankowy, wydawniczy, elektronikę telekomunikację. Jednym z segmentów, które będą zobowiązane do wdrożenia nowych przepisów będzie cały e-commerce.

Poruszając zagadnienia inkluzywności i dostępności, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na etykę, empatię i prawa człowieka. Niepełnosprawność nie może być postrzegana jako „problem”. Problemem są bariery w dostępie do produktów i usług dla niektórych grup, które były dotychczas „niezauważane”. A przecież każdy człowiek, bez względu na ograniczenia, przekonania czy pochodzenia, ma jednakowe prawo realizowania swojego życia. Ludzie różnią się na wiele różnych sposobów i uwzględnienie tego faktu będzie konsekwentnie zmieniało produkty, usługi, narzędzia, a przede wszystkim – język komunikacji. Ta zmiana myślenia musi dotyczyć zarówno firm i instytucji, jak i każdego z nas jako jednostki.

Dziękujemy osobom uczestniczącym w naszym webinarze. Pozostałych, zapraszamy do wysłuchania nagrania i podzielenia się nim z osobami, które mogą być zainteresowane poruszanymi w rozmowie zagadnieniami.

Zapisz się teraz!